Stavíte dům a chcete vybudovat smysluplnou zahradu nebo si vaše zahrada žádá změnu? Kladete si otázku, proč oslovit zahradního architekta, když si zvládnete navrhnout zahradu či úpravy na ni sami? Co je na tom koupit rostliny v zahradnictví a zasadit je do země? Proč budu platit někoho za něco, co dokážu sám? Pokud uvažujete podobně, přečtěte si tento článek, který vás přesvědčí, proč si nechat navrhnout zahradu odborníkem.

Ano, pokud máte základní znalosti o výsadbě rostlin, tak není opravdu těžké rostliny do země zasadit. Co je ovšem těžší, je vybrat „vhodné“ rostliny, kterým se bude na vašem pozemku dařit a zasadit je tak, aby si vzájemně nekonkurovaly. Každá zahrada má trochu jiné podmínky (půdu, expozici, velikost aj.), proto je důležité vybrat vhodný sortiment rostlin, kterému se v podmínkách vaší zahrady bude dařit.

Odborník zohledňuje nároky rostlin a stanovištní podmínky, přičemž ještě dokáže klást důraz na živost zahrady po celý rok. Tudíž vymyslet skladbu rostlin, tak dokonale, aby vyhovovala nárokům stanoviště, efektu, který chce architekt docílit a také ještě vašim požadavkům. Odborník se snaží navrhnout zeleň smysluplně a prakticky. Zahrada musí fungovat nejen po stránce, co nejlepšího využití pozemku, ale také po stránce estetické. Tyto dva parametry musí jít nepochybně ruku v ruce.

Často se stává, že si koupíte v obchodě nějakou rostlinku, kterou zasadíte a po čase zjistíte, že vám rostlina živoří a vy musíte vynakládat další investice, abyste rostlinu udrželi při životě. Když vezmeme v potaz fakt, že ceny marketů a běžných zahradnictví jsou někdy velmi vysoké a ještě připočteme sumu vynaloženou na záchranu rostlin, zjistíme, že svěřit zahradu do rukou profesionála bylo nejen jednodušším, ale hlavně realizačně levnějším řešením.

Zahrada není jen o rostlinách, zahradu tvoří i neživé materiály a stavby. Profesionál zajisté navrhne design právě těchto prvků tak, aby bylo vše dokonale promyšlené s ohledem na veškeré aspekty. Dobrý architekt s vámi vybere materiály a prvky do zahrady, tak aby souzněly s duchem vašeho domu, tak jako zahrada s blízkým okolím.

Zahradní architekt vám zhotoví projekt, díky němuž budete mít jasnou představu o tom, jak bude vaše zahrada vypadat. Budete znát množství materiálů a rostlin potřebných k realizaci. Navíc budete mít též představu, kolik vás realizace zahrady bude stát.

Jestliže shrneme vše již psané, můžeme říci, že projektant je schopen nabídnout originální a často alternativní řešení prostoru. Je to člověk, který odborně poradí, orientuje se velmi dobře v sortimentech rostlin, materiálech a dostupných technologiích. Rozhodně vám může pomoci s realizací formou dozoru, aby vše bylo přesně tak, jak sám navrhl. Umí vhodně zpracovat vaše požadavky a dokáže eliminovat nevratné věci. V důsledku tedy často šetří nemalé peníze, formou odvrácení špatných rozhodnutí a zbytečných investic. Zkrátka vám vytvoří jednak reprezentativní, ale hlavně druhý, dokonalý domov k žití.

Článek „K čemu je dobrý zahradní architekt?“ ve 4 bodech ...

  • Vypracuje ucelený koncept zahrady.
  • Ušetří vám peníze a čas (vhodným výběrem rostlin, materiálů, technologií a prací).
  • Pomůže vám k dosažení vaší snové zahrady, za kterou se nebudete muset stydět.
  • Poskytne vám odborné poradenství a alternativní řešení.

... A nabídne vám toho mnohem víc.

Další články

Rostliny v interiéru mají svoje nezastupitelné místo, produkují kyslík, zvyšují vzdušnou vlhkost, zachycují prach, tlumí hluk...
Stavíte dům a chcete vybudovat smysluplnou zahradu nebo si vaše zahrada žádá změnu? Kladete si...
Potřebujete pokácet strom a nevíte, jestli se obejdete bez povolení o kácení? Pokud řešíte tuto...
Že jste o tom nikdy neslyšeli? Chyba! Inventarizace zeleně vám ušetří nemalé peníze. Každý majitel...

You must be logged in to post a comment.