Že jste o tom nikdy neslyšeli?

Chyba! Inventarizace zeleně vám ušetří nemalé peníze. Každý majitel zeleně by měl mít aktuální přehled o stavu svých stromů, ať už se jedná o firmu, města nebo soukromé osoby.

Inventarizace zeleně je tedy komplexní zhodnocení dřevin (stromů, keřů) na dané ploše. Inventarizace vám poskytne informace o stavu dřevin a jejich následném opatření. Jsou to velmi cenné údaje s hlediska zachování dřevin a rozložení finančních prostředků na jejich údržbu. Každý subjekt by měl vést evidenci dřevin na svých pozemcích, protože jen tak bude mít ucelený přehled o stavu dřevin a jejich pěstebních opatřeních.

K čemu je to tedy dobré?

Budete vědět, v jaké kondici jsou vaše stromy, zda jsou zdravé nebo napadané nějakými houbami či škůdci, které mohou ohrozit provozní bezpečnost stromu a jejich následný život. Výstupem inventarizace je ucelený přehled o stromech (výška, stáří, vitalita, perpektivita, sadovnická hodnota a mnoho dalších údajů) s jejich přesnou lokací.

Její součástí bývá i arboristický průzkum, který doporučuje vhodná pěstební opatření dřevin. Doporučí vám, co udělat proto, aby nebyl strom nebezpečný. Například jaký provést řez, aby se zvýšila jeho vitalita a celková stabilita.

A jak vám může taková věc ušetřit peníze?

V případě, že vám někdo nevratně poškodí stromy a vy nemáte žádný dokument, který posuzuje vaší zeleň, tak je to jako kdyby vaše zeleň neexistovala.  Nemáte žádné podklady prokazující parametry stromu, na základě kterých se vypracovává posudek. Takovýto posudek stanovuje hodnotu stromu.

Například vám někdo nelegálně pokácí strom ve vašem vlastnictví a rozřeže ho na kusy. Policie s vámi sepíše škodní protokol, do kterého bude potřebovat zaznamenat relevantní informace o stromu. Ovšem pokud údaje mít nebudete, bude škodní protokol neprůkazný a případ se ukončí pro nedostatečné důkazy. Inventarizaci zeleně po vás budou požadovat i pojišťovny, které na jejím základě stanový výši hodnoty nebo škody na zeleni. Arboristický průzkum je rozhodně dobré mít i v takovém případě, abyste předešli ohrožení cizího majetku nebo lidského zdraví.

Inventarizace a arboristický průzkum vám pomůže k bezstarostnosti o vaší zeleň a též klidný spánek. 🙂

Další články

Rostliny v interiéru mají svoje nezastupitelné místo, produkují kyslík, zvyšují vzdušnou vlhkost, zachycují prach, tlumí hluk...
Stavíte dům a chcete vybudovat smysluplnou zahradu nebo si vaše zahrada žádá změnu? Kladete si...
Potřebujete pokácet strom a nevíte, jestli se obejdete bez povolení o kácení? Pokud řešíte tuto...
Že jste o tom nikdy neslyšeli? Chyba! Inventarizace zeleně vám ušetří nemalé peníze. Každý majitel...

You must be logged in to post a comment.