Roudnice nad Labem

Devatenáctka je naše oblíbené číslo, možná si ho oblíbíte i vy, když se podíváte blíž na tuto zahradu plnou zeleně. Manželé z Roudnice nad Labem si nechali postavit jednopodlažní moderní dům, ve kterém se chtějí obklopit zelení.

Předzahrada je tvořena cestou z velkoformátových dlaždic a vede rovnou do domu kolem okrasných záhonů z trvalek, okrasných keřů a trav. Když uhnete z této cesty, tak se velkoformátová dlažba postupně mění v mlatový povrch, který vás provede záhonem rovnou na terasu, která se skrývá v zadní části domu.

Na tematických terasách je navržen ovocný sad, ohniště, záhony s ovocnými keři a altán s výhledem do okolí. Svahy jsou osázeny rostlinami, které svah zpevní a vytvoří impozantní kulisu, která se bude měnit v průběhu roku. Nejprudší svah je oddělen od zahrady decentním oplocením z dřevěných hranolů a přírodního lana. Oplocení je zakomponované do pásové výsadby okrasných trav a trvalek.

Soukromí zahrady je zabezpečeno liniovými výsadbami živého plotu z druhově pestré směsi (stálezelených) keřů. Majitelé domu vědí, jaké benefity mají rostliny v blízkém okolí domu, proto jsme ozelenili i fasádu pomocí lankového systému pro pnoucí rostliny, navrhli jsme extenzivní zelené střechy a pásové výsadby rostlin podél celého obvodu domu.

Svažitá zahrada byla terasována a koncepčně vyřešena tak, aby byla pohodlná a zajímavá po celý rok.

Při tvorbě tohoto návrhu náš těšilo stejné nadšení s majiteli domu pro rostliny a hojnost ozeleňování.

Galerie